Nalewka z propolisu - jak ją przygotować i kiedy używać? (2025)

Czym jest propolis?

Propolis, czy też inaczej kit pszczeli, to substancja, którą wytwarzają pszczoły. Dokładniej jest to mieszanina żywicy, wosków i pyłku kwiatowego, która może zmieniać swoją postać w zależności od temperatury - od całkowicie twardej do płynnej. Jest lepka i pozwala pszczołom na zabezpieczanie swoich domostw przed patogenami.

Nalewka z propolisu - jak ją przygotować i kiedy używać? (1)

Kit pszczeli może mieć różne kolory i skład, a zależy to od kilku czynników, m.in. rasy pszczół, materiału, z którego został wyprodukowany, a nawet szerokości geograficznej, w jakiej w pocie czoła pracowały pszczoły. Okazuje się, że kit pszczeli - podobnie jak inne produkty pszczele, np. miód - wykazuje wiele cennych właściwości, które mogą być wsparciem dla zdrowia człowieka.

Jakie właściwości ma propolis?

Kit pszczeli ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, a także miejscowo znieczulające. W jego składzie znajdują się witaminy i minerały, flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, czy olejki eteryczne. Łącznie wykryto w nim ok. 300 substancji, które wykazują aktywność biologiczną!

Dlatego też stosuje się propolis w różnego rodzaju stanach zapalnych, dolegliwościach bólowych, a także przy infekcjach, np. górnych dróg oddechowych. Na bazie propolisu tworzy się również suplementy, krople, kosmetyki, pasty do zębów, a nawet tabletki na gardło. Właściwości kitu pszczelego stały się również inspiracją do tworzenia domowych specyfików, które korzystały by z dobrodziejstwa tego naturalnego antybiotyku. Jednym z nich jest nalewka propolisowa.

Jak przygotować nalewkę propolisową? Prosty przepis!

Nalewka z propolisu jest łatwa w przygotowaniu, jednak cały proces zajmuje kilka tygodni. Aby móc stworzyć taki środek z kitu pszczelego, potrzebne są następujące składniki:

  • 30 g kitu pszczelego;
  • 100 g wody;
  • 200 g spirytusu 96%

Aby powstała nalewka z propolisu należy wymieszać ze sobą spirytus i podaną ilość przegotowanej wody. Następnie tą substancją zalewamy wcześniej przygotowany kit pszczeli i odstawiamy tak przygotowaną nalewkę z propolisu w jej pierwotnej formie na 2-3 tygodnie. Ważne, by stała wówczas w dość ciemnym miejscu. Nie należy jednak zapominać o nalewce na 2-3 tygodnie, ponieważ codziennie trzeba do niej zaglądać (nawet 2-3 razy dziennie), by ją wymieszać. Dzięki temu proces rozpuszczania kitu pszczelego będzie sprawniejszy. Po kilku tygodniach nalewka z propolisu jest prawie gotowa, ale wymaga jeszcze przesączenia przez gazę. Warto wówczas zweryfikować, czy cały propolis rozpuścił się w alkoholu, czy też wymaga ponownego zalania jego dodatkową ilością. Po zabiegu przefiltrowania wystarczy umieścić nalewkę w szkle i przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez 12 miesięcy.

Nalewka z propolisu - jak ją przygotować i kiedy używać? (2)

Kiedy może być stosowana nalewka z propolisu?

Jest wiele sytuacji, w których możemy wykorzystywać nalewkę z propolisu. Dawkowanie zależne jest od obszaru, który poddajemy działaniu kitu pszczelego.

  • Nalewka w stanach zapalnych jamy ustnej - skład propolisu pozwala na sprawne wsparcie leczenia takich dolegliwości jak afty, czy pleśniawki. Możemy przy tym wykorzystać domową nalewkę - nasączyć nią patyczek kosmetyczny i posmarować zainfekowane miejsce. Tę czynność należy powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Nalewka przy chorobach układu pokarmowego - kilkanaście kropel nalewki z propolisu warto wówczas dodać do płynu, który spożywamy, np. wody lub herbaty.
  • Nalewka z propolisu może być pomocna także przy chorobach układu oddechowego. Wówczas ok. 10 kropel nalewki z propolisu dodajemy na łyżeczkę cukru i taką substancję spożywamy dwa razy dziennie.
  • Przy bólach gardła również sprawdzi się nalewka z propolisu. Ok. 30 kropli rozpuszczamy wówczas w delikatnej herbacie rumiankowej, by w ten sposób stworzyć naturalną płukankę gardła.
  • Łącząc nalewkę z propolisu z gorącą wodą, możemy uzyskać naturalny preparat do inhalacji. Należy go wówczas wdychać przez ok. 10 minut, przykrywając przy tym głowę ręcznikiem. Jako główny składnik inhalacji propolis sprawdza się wówczas doskonale.

Czy propolis uczula?

Główne wątpliwości przy stosowaniu propolisu dotyczą reakcji alergicznych, jakie może wywoływać.Propolis od dawna jest stosowany w medycynie naturalnej, jednak wiadomo, że jest bardzo silnym alergenem. Dlatego jego stosowania, a co z tym idzie - również stosowania wszelkich produktów tworzonych na jego bazie, powinny unikać osoby, które mają uczulenie na produkty pszczele. Czasem alergiczną reakcję organizmu jest w stanie wywołać również uczulenie na określony pyłek kwiatowy, który znalazł się w składzie konkretnej partii propolisu.

Nalewka z propolisu - jak ją przygotować i kiedy używać? (3)

Bardzo często wśród reakcji alergicznych pojawiają się obrzęki i zaczerwienienia skóry. Wówczas należy zaprzestać stosowania produktów propolisowych i obserwować reakcję organizmu.

Przeciwwskazania do stosowania nalewki propolisowej i samego propolisu

Głównym przeciwwskazaniem są wspomniane wcześniej reakcje alergiczne organizmu na propolis. Jeśli natomiast planujemy zrobić nalewkę z propolisu, warto pamiętać o jej alkoholowej zawartości. W związku z tym nie powinno się jej stosować ani w przypadku dzieci, ani w przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jeśli alergie nie występują - spożycie propolisu jest bezpieczne i nie powinno wywoływać skutków niepożądanych.

Stosowanie produktów pszczelich może stanowić istotne wsparcie dla organizmu i pomóc w sposób naturalny. Jeśli nie występują przeciwwskazania, warto ten naturalny antybiotyk wypróbować.

Bibliografia:

  1. Ł. Szeleszczuk, M. Zielińska-Pisklak, P. Goś, Propolis - panaceum prosto z ula, "Lek w Polsce" 2013, nr 23, s. 32-39.
  2. K. Wolska, A. Górska, A. Adamiak, Właściwości przeciwbakteryjne propolisu, "Postępy Mikrobiologii" 2016, t. 55, nr 4, s. 343-350.
Nalewka z propolisu - jak ją przygotować i kiedy używać? (2025)
Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated:

Views: 5872

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.